تابلو باغ اسرار گران ترین نقاشی ایرانی

تابلو باغ اسرار گران ترین نقاشی ایرانی

یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان قیمت پایه یک تابلوی نقاشی ایرانی.

یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان برای  قیمت پایه یک تابلوی نقاشی. رقم عجیب و جالبی که فقط می توان در حراجی های هنری دنیا آن را شنید. ماجرا وقتی جالب تر می شود که بدانید این رقم، قیمت گذاری کارشناسان حراجی معروف «کریستی» اثر یک نقاش ایرانی است.«فرهاد مشیری» ۵۰ ساله  که پیش از این هم با فروش یک اثرش به ارزش یک میلیون دلار به عنوان اولین نقاش یک میلیون دلاری خاورمیانه و گران ترین نقاش ایرانی شناخته شده بود. او حالا امیدوار است نقاشی جدیدش در حراج کریستی دوبی باردیگر به عنوان گران ترین اثر نقاشی این حراجی معرفی شود.

اثر فرهاد مشیری با نام «باغ اسرار» که بالاترین برآورد را در قیمت گذاری های این مجموعه به خود اختصاص داده با قطعات درخشنده فلزی، مهره و میخ ساخته شده و تصویر خرسی عظیم را شکل داده که وارد نور درخشانی می شود و کودکی خفته نیز در اثر مشاهده می شود. این تکینک خاص آثار مشیری است و کنتراستی عمیق بین خاطره کودک و رنگ های اطراف را پدید می آورد.

شاید برای نقاش پرامیدی که کارهایش را برای فروش به مدیران یک مرکز هنری عرضه می کند، تشبیه تابلوی نقاشی به «سالاد درهم ریخته» از سوی آنها، یک شکست بزرگ و ناامیدکننده تلقی شود. مدیران گالری گلستان با دیدن کارهای مشیری به او گفته بودند کارهایش زیادی گیج و درهم است و بیشتر به «سالاد» شبیه است.اما همین  سالادهای درهم ریخته چنان موفقیتی را در زمانی کوتاه برای «فرهاد مشیری» به ارمغان آورد که او را به عنوان یکی از شناخته شده ترین هنرمندان حراجی های هنری دنیا مطرح کرد.

فرهاد مشیری متولد سال ۱۳۴۲ در شهر شیراز است. او به واسطه شغل پدرش که مالک چند سینما در شیراز بود  از همان نوجوانی به سینما و هنر علاقه مند شد. او شیفته طراحی و نقاشی بود و پدرش که با هنر آشنا بود او را تشویق می کرد.همین عشق و علاقه و مهارت نسبی او در طراحی باعث شد که در سال ۱۳۵۸ به ایالات متحده برود و در حومه لس آنجلس ساکن شود.
مشیری در آنجا تحصیلات مقدماتی اش را به پایان برد و در سال ۱۳۶۰ در انستیتوی هنر کالیفرنیا ثبت نام کرد، در زمانی که هنرمندانی چون جان بالداساری و مایکل اشر در این مدرسه تدریس می کردند. بنابراین دوران تحصیل او در این آکادمی با یکی از دوره های درخشان این مدرسه مصادف شد.
بازگشت او به ایران، شروع دوره طلایی زندگی هنری او بود.چرا که در سال ۸۰پس از برگزاری نمایشگاهی در گالری «کاوه آو» در میدان ونک، یک باره مشهور شد و کلکسیونرهای قدیمی و ثروتمندان نوکیسه شهر آثار او را با قیمت های گران خریدند.

دیدگاهتان را بنویسید

X